YouTube

1,5% podatku

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym nie zapomnij podarować 1,5% Stowarzyszeniu RAZEM :) Będzie to ogromna pomoc dla Świetlicy PROMYCZEK, Klubu BAZA oraz wszelkich inicjatyw kulturalnych i formacyjnych dla studentów z Duszpasterstwa Akademickiego "W Sercu". Nie zapomnij podzielić się też tą informacją z innymi:)

 

Kto może przekazać 1,5%?
Prawo, by przekazać 1,5% podatku dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą go rozliczyć zatem podatnicy rozliczający się:

  • poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji, czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 12% i 32%
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych
  • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Jak przekazać 1,5% podatku?
W zeznaniach podatkowych znajduje się blok „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. W bloku tym podajesz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (61469) oraz kwotę do przekazania na jej rzecz, co jest równoznaczne ze złożeniem ww. wniosku. Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze OPP.

Niektóre programy do wypełniania PIT wymagają wpisania pełnego numeru KRS: 0000061469.